Κατανοώντας και Καταπολεμώντας τον Σχολικό Εκφοβισμό: Ένα Βήμα προς την Ενίσχυση της Σχολικής Κοινότητας”

Στο πλαίσιο της δέσμευσής μας για τη διατήρηση ενός ασφαλούς και υποστηρικτικού περιβάλλοντος για όλα τα μέλη της σχολικής μας κοινότητας, οργανώσαμε την Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024 μια δράση με σκοπό την ενημέρωση των μαθητών/τριών για τη σχολική βία, η οποία, σε οποιαδήποτε μορφή της, είναι απολύτως ανεπίτρεπτη και αντίθετη στις αρχές και αξίες μας. Με χαρά υποδεχτήκαμε την Υπαστυνόμο Α΄ , κ. Πατρώνη Μαρία,  η οποία με την ομιλία της και την προβολή video αναφέρθηκε στο φαινόμενο του σχολικού εκφοβισμού, του ψηφιακού εκφοβισμού και στην ασφαλή  πλοήγηση στο Διαδίκτυο. Με σαφή και κατανοητό τρόπο  επισήμανε τις αιτίες, τις επιπτώσεις και τις στρατηγικές πρόληψης και αντιμετώπισης του εκφοβισμού στο πλαίσιο της σχολικής κοινότητας.

Ευχαριστούμε θερμά την κ. Πατρώνη για την εξαιρετική  παρουσίασή της.