Ενημέρωση για τους κινδύνους των ναρκωτικών στο σχολείο μας

Στην προσπάθειά μας να προωθήσουμε την υγεία, την ευεξία και την ασφάλεια των μαθητών/τριών μας οργανώσαμε σήμερα 14-02-2024 μια δράση με σκοπό την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών για τους κινδύνους των ναρκωτικών. Με χαρά υποδεχτήκαμε τον Αστυνόμο Β΄, κ. Βραγγάλα, του Τμήματος Δίωξης Ναρκωτικών της Διεύθυνσης Αστυνομίας Καστοριάς, ο οποίος μας έκανε μια εξαιρετική παρουσίαση με θέμα την πρόληψη κατά των ναρκωτικών. Η παρουσίαση αυτή περιλάμβανε :

1. Ενημέρωση σχετικά με τις επικίνδυνες ουσίες και τα ναρκωτικά που χρησιμοποιούνται συχνά από εφήβους.
  2. Αναφορά στις επιπτώσεις της χρήσης ναρκωτικών στην υγεία, την κοινωνική ζωή και την εκπαίδευση.
  3. Ανάδειξη των στρατηγικών που μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την πρόληψη της χρήσης ναρκωτικών, όπως η ενημέρωση, η ψυχαγωγία και η υποστήριξη.
  4. Παραδείγματα και πραγματικές ιστορίες που αναδεικνύουν τις καταστροφικές συνέπειες της χρήσης ναρκωτικών, με σκοπό την ενίσχυση της αντίληψης και της ευαισθητοποίησης των μαθητών.

Συγχαίρουμε την Διεύθυνση της Αστυνομίας Καστοριάς για τις δράσεις αυτές.