Επίσκεψη του Πόλου Εκπαιδευτικής Καινοτομίας ΤΠΕ Καστοριάς

Στην εποχή της καινοτομίας, των νέων τεχνολογιών και της τεχνητής νοημοσύνης η έξυπνη και ελκυστική μάθηση τίθεται ως πρώτιστος στόχος για τους μαθητές και μαθήτριες του Γυμνασίου μας. Σε αυτό το πλαίσιο σήμερα Τετάρτη 31 Ιανουαρίου ο Πόλος Εκπαιδευτικής Καινοτομίας ΤΠΕ Καστοριάς υλοποίησε το εργαστήριο τρισδιάστατης εκτύπωσης και σχεδίασης διάρκειας τριών ωρών, το οποίο οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας παρακολούθησαν με εξαιρετικό ενδιαφέρον και ενθουσιασμό, επιδεικνύοντας παράλληλα και τη δημιουργικότητά τους. Οι μαθητές επιπλέον με τη χρήση κατάλληλου εξοπλισμού σχεδίασαν και περιηγήθηκαν στον κόσμο της εικονικής πραγματικότητας. Ευχαριστούμε θερμά την κ. Εφοπούλου Αναστασία, κλ . ΠΕ86, που με την καθοδήγησή της και την βοήθεια της Καθηγήτριας Πληροφορικής του σχολείου μας , κ. Παπανικολάου Ειρήνης , οι μαθητές/τριες βίωσαν στην πράξη μιας υψηλής τεχνολογίας εμπειρία .