Δράση ενημέρωσης για τα μέτρα και τις οδηγίες αυτοπροστασίας από φυσικές και ανθρωπογενείς καταστροφές

Με μεγάλη χαρά υποδεχθήκαμε στο σχολείο μας στις 15-12-2023 τον κ. Ευάγγελο Δούφλια, MSc «Διαχείριση Καταστροφών και Κρίσεων» και υπεύθυνο του Γραφείου Προστασίας πολιτών από Φυσικές Καταστροφές της ΠΕΔ Δυτ. Μακεδονίας και συνεργάτη της Αντιπεριφέρειας Πολιτικής προστασίας Δυτ. Μακεδονίας , ο οποίος παρουσίασε ενδιαφέρουσες πληροφορίες σχετικά με την αυτοπροστασία από φυσικές και ανθρωπογενείς καταστροφές.

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε σύμφωνα με τις οδηγίες της Πολιτικής Προστασίας και του ΥΠΑΙΘΑ, με στόχο την υλοποίηση ενεργειών που αφορούν την ενημέρωση και την εκπαίδευση του προσωπικού και των μαθητών μας σχετικά με θέματα αυτοπροστασίας.

Η επιμόρφωση παρουσίασε εξαιρετικό ενδιαφέρον, ενώ όλοι εμπλουτίσαμε τις γνώσεις μας σε σχέση με την αυτοπροστασία από διάφορες καταστροφές, όπως πλημμύρες, αστικές πυρκαγιές, κεραυνούς και σεισμούς.

Στο τέλος της παρουσίασης, ο κ. Δούφλιας προχώρησε σε μια ενδιαφέρουσα ενημέρωση σχετικά με τη χρήση των πυροσβεστήρων, παρέχοντας πρακτικές συμβουλές .

Θέλουμε να ευχαριστήσουμε θερμά τον κ. Δούφλια για την άμεση ανταπόκρισή του στο κάλεσμά μας